Sağlık

Kızılay Gezici Sağlık Araçları İlk Gün 600 Depremzedeye Ulaştı

Kızılay, afet sonrası kan temini ile başladığı sağlık desteğini bölgeye gönderdiği portatif sağlık araçlarıyla sürdürüyor. Özellikle kırsal kesimlerde depremzedelere birinci basamak sağlık hizmeti almaları için gönderilen 6 taşınabilir sağlık aracı, afet bölgesinde ilk gününde 627 depremzedeye ulaştı.

Kırsal kesimde merkezlere ulaşamayan hastalara deneyimli, istekli hekimler ulaşarak muayene, kan tahlili, röntgen, EKG, solunum fonksiyon testleri yapabilen tam donanımlı taşınabilir sağlık araçlarında muayenelerini yapmaya başladı. Araçlarda iki doktor, bir hemşire, bir psikolog ve bir röntgen teknisyeni bulunuyor. Araçlar, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye’de gezici sağlık hizmeti veriyor.

Mobil Diş Kliniği Afet Mağdurlarının Hizmetinde

Mobil sağlık araçlarının yanı sıra portatif diş klinikleri de sunan Kızılay, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki diş hastanelerine ulaşamayan afetzedelere acil servis hizmeti veriyor. Bu süreçte istekli diş hekimlerinin de katkılarıyla bu hizmetin yaygınlaştırılması planlanmaktadır.

Afetzedelerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olan Kızılay, beslenme hizmetlerinin yanı sıra yardım dağıtımı, psikososyal destek hizmetleri ve taşınabilir sağlık araçlarıyla destekleyici rolünü sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda yürüteceği birinci basamak sağlık hizmetlerinde, taşınabilir sağlık araçları ile köylerde yaşayan depremzedeler başta olmak üzere vatandaşlarımıza hizmet verecek.

19.02.2023 tarihli gezici sağlık araçlarının yerleri

Kahramanmaraş Piazza AVM açık alan

Hatay Millet Bahçesi

Adıyaman Sambayat Köyü

Malatya Botaş 13. Çadırkent

Osmaniye Arıcıklı Köyü, Inderesi Köyü, Savranlı Köyü

Gaziantep Sayburun Köyü, Altınova Köyü, Torunlar Köyü, İncegedik Köyü (Nurdağı)

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

diyadinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu